اطلاعیه مهم: تنها سایت معتبر اینجانب omiddinparast.ir می باشد و باقی سایت ها و وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی که به هر نوعی از نام و شماره تلفن های اینجانب سوء استفاده نموده اند غیر قانونی و فاقد اعتبار می باشند.
instagram: omiddinparast.ravanshenas
جدیدتریت تالیف :کلیدهای روانشناسی افراد به زبان ساده (شناخت طرحواره ها و شناخت اختلالات روانی جهت موفقیت )

طرحواره درمانی یکی از درمانهای نسبتا جدید میباشد که برای افراد مبتلا به اختلال شخصیت بویژه اختلال شخصیت مرزی توسط جفری یانگ ابداع شده است .از آن جهت که ترکیبی از درمانهای مختلف از جمله روانکاوی -گشتالت درمانی -درمان شناختی رفتاری CBT روابط شی -نظریه تحلیل متقابل و نظریه دلبستگی میباشد لذا یک درمان یکپارچه است که تمام جنبه های شخصیتی را در بر میگیرد .
طرحواره درمانی در درمان افسردگی و اضطراب مزمن -اختلالات خوردن -مشکلات شدید زناشویی و مشکلات رایج در تداوم روابط صمیمی تائید شده است .
تاکنون ۱۸ طرحواره ناسازگار اولیه شناخته شده است .
طرحواره مجموعه ای از باورهای بنیادین و الگوهای فکری است که حول یک موضوع در ذهن فرد شکل گرفته اند و منجرب به بروز رفتارهای خاصی میشود .
بر اساس نظریه طرحواره درمانی در صورتیکه ۱ یا چندتا از ۵ نیاز هیجانی اصلی فرد (برای دانستن ۵ نیاز هیجانی به کتاب کلیدهای روانشناسی افراد به زبان ساده مراجعه شود) در دوران کودکی بدرستی تامین نشود طرحواره های ناسازگار اولیه در فرد شکل میگیرد لذا رفتار والدین با کودکان جهت براورده شدن صحیح این نیازها بسیار حائز اهمیت است تا در فرزندانشان در بزرگسالی دچار تله های زندگی یا طرحواره ها نشود .
در طرحواره درمانی روان درمانگر ابتدا از طریق ازمون استاندارد به مراجع کمک میکند نسبت به طرحوارهای ناسازگار خود آگاه شود سپس با تلفیقی از تکنیک های شناختی -هیجانی و رفتاری به او کمک میکند بتدریج الگوهای ناکارامد گذشته را رها کند و افکار و رفتارهای کارامدتری را در پیش بگیرد و احساسات منفی اش را بهتر مدیریت کند .
در صورتیکه تمایل دارید در مورد طرحواره درمانی اطلاعات بیشتری کسب کنید میتوانید (کتاب کلیدهای روانشناسی افراد به زبان ساده )
تالیف امید دین پرست -زهراعزیزمحمدی انتشارات ذهن اویز را تهیه فرمائید که در آن مفاهیم پایه طرحواره درمانی برای افراد عادی و روانشناس به زبان ساده توضیح داده شده است .

۰ نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*